تبلیغات
 همه چیز در مورد ویندوز 10 - علت رایگان شدن ویندوز 10

علت رایگان شدن ویندوز 10به گزارش لیزنا، در ماه ژانویه سال جاری میلادی، مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز ۱۰ برای همه کاربران ویندوز ۷ و ۸ به رایگان ارائه خواهد شد و این کاربران قادر خواهند بود که ویندوز خود را به این نسخه به روزرسانی کنند. اما دلیل این اقدام مایکروسافت برای بسیاری روشن نیست و هنوز این سوال نیز وجود دارد که آیا نسخه های غیر قانونی ویندوز نیز به ویندوز ۱۰ بروزرسانی خواهند شد یا نه؟
چندی پیش اعلام شد که مایکروسافت نسخه ۱۰ ویندوز را به رایگان عرضه خواهد کرد و همه کاربران ویندوز قادر هستند به این نسخه جدید به روزرسانی کنند. این موضوع صحیح است اما چند نکته در خصوص آن شایان ذکر است.

 

 

اول آنکه به روزرسانی تنها برای دارندگان نسخه های ۷ و ۸,۱ ویندوز امکان پذیر است – نسخه ۷ یا سرویس پک ۱. نکته دوم اینکه این به روز رسانی رایگان تنها برای مدت یکسال بعد از انتشار نسخه نهایی ویندوز ۱۰ است و چنانچه بعد از این مدت بخواهید ویندوز ۱۰ را بر روی سیستم خود نصب کنید باید آن را خریداری کنید. نکته سوم نیز این است که کاربران نسخه شرکتی یا Enterprise ویندوز باید برای نصب ویندوز ۱۰ حتما لایسنس آن را خریداری کنند و به روز رسانی برای این کاربران رایگان نخواهد بود.

 

 

 

مایکروسافت درباره ارائه رایگان ویندوز ۱۰ توضیح نداد

 

البته مایکروسافت هیچ توضیحی در خصوص این خصوص که چرا به روز رسانی برای ویندوز ۱۰ تا یک سال رایگان خواهد بود، ارائه نکرده است و به شکل رسمی توضیحی درباره علل این اقدام داده نشده. اما قطعا و بدون زحمت خاصی میتوان فهمید که این اقدام مایکروسافت در راستای جذب مخاطبان بیشتر برای نسخه جدید ویندوز است.

 

 

بخشی از علل این اقدام را نیز باید در شکست تجاری ویندوز ۸ جستجو کرد. در نتیجه این شکست تجاری روند کوچ کاربران سایر سیستم عامل ها به ویندوز برای مدت زمان دو سال کند شد و حتی سایر کاربران قبلی ویندوز نیز از نصب این نسخه خودداری کردند. بسیاری از تحلیل ها و نظرات کارشناسان در خصوص این نسخه از ویندوز در بهترین حالت بی تفاوت و در بدترین حالت همراه با اظهار نظرات منفی در خصوص کار مایکروسافت بود.

 

 

روند کند مهاجرت به ویندوز ۸ منجر به آن شد که عملا تلاشهای مایکروسافت نتیجه مطلوب را در پی نداشته باشد و شاید ویندوز ۸ بعد از ویستا یکی از بدترین ضربه های مالی و تجاری را به مایکروسافت وارد آورد. اما اکنون مایکروسافت در نظر دارد که با ارائه رایگان نسخه ۱۰ ویندوز کاربران قبلی و بالقوه خود را هرچه بیشتر به سمت این نسخه از ویندوز هدایت کند.

 

 

هر چند این موضوع نمی تواند برد مالی و تجاری چندانی برای مایکروسافت در پی داشته باشد، اما نکته اساسی در اینجا است که مایکروسافت در پی کسب درآمد مستقیم از ویندوز نیست. فلسفه جدید ویندوز ۱۰ و یکپارچه سازی سیستم عامل در همه دستگاه ها به این شرکت اجازه می دهد که با تسخیر مجدد بازار – با یک به روزرسانی رایگان – به شکل غیر مستقیم از ویندوز کسب درآمد کند. روشی که گوگل و اپل آن را دنبال می کنند و چندی پیش کاپوسلا مدیر بازاریابی مایکروسافت نیز عمیقا به آن اشاره کرده بود.

 

 

 

نسخه های غیر قانونی ویندوز نیز به رایگان به روزرسانی می شوند؟

 

بلی و خیر. به عبارت دیگر نسخه های غیر قانونی ویندوز نیز قادر به به روزرسانی به نسخه ۱۰ خواهند بود، اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که همه این نسخه ها – Non-Genuine وMislicensed - بعد از بروز رسانی به نسخه ۱۰ همچنان در وضعیت غیر قانونی قرار خواهند داشت و قادر به دریافت به روزرسانی های بعدی ویندوز نخواهند بود.

 

 

این ترفندی است از سوی مایکروسافت به ویژه برای کشورهایی نظیر ایران و چین که شاید بیشتری ن حجم مشتریان غیر قانونی ویندوز در آنها هستند. به این طریق مایکروسافت در صدد است تا بعد از بروزرسانی به نسخه ۱۰ تعدادی از این کاربران برای دریافت به روزرسانی های آتی و برای جلوگیری از کهنه ماندن سیستم عامل، اقدام به خرید لایسنس قانونی برای ویندوز کنند.

 

 

در نهایت نکته مهمی که باید در خصوص این استراتژی جدید مایکروسافت عنوان کرد این است که یک به روزرسانی رایگان قادر خواهد بود که همه کاربران را – چه مشتریان سابق و چه کاربران جدید – وارد اکوسیستم مایکروسافت کند. به عبارتی فرض کنید شما در نسخه ۱۰ ویندوز که آن را به رایگان دریافت کرده اید، به استفاده از Universal App ها و یا کورتانا به شدت وابسته شوید. در نتیجه داشتن این امکانات بر روی گوشی هوشمند شما نیز میتواند برای شما جذاب باشد و به همین سادگی به گوشی های ویندوز فون به عنوان گزینه بعدی خود فکر خواهید کرد.


منبع:لیزناطبقه بندی: ویندوز 10،
برچسب ها: علت رایگان شدن ویندوز 10، ویندوز 10،

تاریخ : یکشنبه 20 دی 1394 | 04:19 ب.ظ | نویسنده : admin | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف